Here’s a full list of the 2018 World Cup matches, times and venues

Here’s a full list of the 2018 World Cup matches, times and venues

SATopShops

The 2018 FIFA World Cup in Russia kicks off on Thursday the 14th of June. Here is a full list of the matches, times and venues of the first round round robin of the finals.

Thursday 14 June – 17:00

Group A
Luzhniki Stadium
Moscow
RUS
Russia
KSA
Saudi Arabia
Group A
Ekaterinburg Arena
Ekaterinburg
EGY
Egypt
URU
Uruguay

Friday 15 Jun 2018 – 17:00

Group B
Saint Petersburg Stadium
St. Petersburg
MAR
Morocco
IRN
IR Iran

Friday 15 Jun 2018 – 20:00

Group B
Fisht Stadium
Sochi
POR
Portugal
ESP
Spain

Saturday 16 June – 12:00

Group C
Kazan Arena
Kazan
FRA
France
AUS
Australia

Saturday 16 Jun 2018 – 15:00

Group D
Spartak Stadium
Moscow
ARG
Argentina
ISL
Iceland

Saturday 16 June 2018 – 18:00

Group C
Mordovia Arena
Saransk
PER
Peru
DEN
Denmark

Saturday 16 June 2018 – 21:00

Group D
Kaliningrad Stadium
Kaliningrad
CRO
Croatia
NGA
Nigeria

Sunday 17 June – 14:00

Group E
Samara Arena
Samara
CRC
Costa Rica
SRB
Serbia

Sunday 17 June 2018 – 17:00

Group F
Luzhniki Stadium
Moscow
GER
Germany
MEX
Mexico

Sunday 17 Jun 2018 – 20:00

Group E

Rostov Arena
Rostov-On-Don
BRA
Brazil
SUI
Switzerland

Monday 18 June – 14:00

Group F
Nizhny Novgorod Stadium
Nizhny Novgorod
SWE
Sweden
KOR
Korea Republic

Monday 18 June – 17:00

Group G
Fisht Stadium
Sochi
BEL
Belgium
PAN
Panama

Monday 18 June – 20:00

Group G
Volgograd Arena
Volgograd
TUN
Tunisia
ENG
England

Tuesday 19 June: – 14:00

Group H
Mordovia Arena
Saransk
COL
Colombia
JPN
Japan

Tuesday 19 June – 17:00

Group H
Spartak Stadium
Moscow
POL
Poland
SEN
Senegal

Tuesday 19 June – 20:00

Group A
Saint Petersburg Stadium
St. Petersburg
RUS
Russia
EGY
Egypt

Wednesday 20 June – 15:00

Group B
Luzhniki Stadium
Moscow
POR
Portugal
MAR
Morocco

Wednesday 20 June  – 17:00

Group A
Rostov Arena
Rostov-On-Don
URU
Uruguay
KSA
Saudi Arabia

Wednesday 20 June – 20:00

Group B
Kazan Arena
Kazan
IRN
IR Iran
ESP
Spain

Thursday 21 June – 16:00

Group C
Samara Arena
Samara
DEN
Denmark
AUS
Australia

Thursday 21 June – 17:00

Group C
Ekaterinburg Arena
Ekaterinburg
FRA
France
PER
Peru

Thursday  21 June – 20:00

Group D
Nizhny Novgorod Stadium
Nizhny Novgorod
ARG
Argentina
CRO
Croatia

Friday 22 June – 15:00

Group E
Saint Petersburg Stadium
St. Petersburg
BRA
Brazil
CRC
Costa Rica

Friday 22 June – 17:00

Group D
Volgograd Arena
Volgograd
NGA
Nigeria
ISL
Iceland

Friday 22 June – 20:00

Group E
Kaliningrad Stadium
Kaliningrad
SRB
Serbia
SUI
Switzerland

Saturday 23 June – 15:00

Group G
Spartak Stadium
Moscow
BEL
Belgium
TUN
Tunisia

Saturday 23 June – 17:00

Group F
Rostov Arena
Rostov-On-Don
KOR
Korea Republic
MEX
Mexico

Saturday 23 June – 21:00

Group F
Fisht Stadium
Sochi
GER
Germany
SWE
Sweden

Sunday 24 June – 15:00

Group G
Nizhny Novgorod Stadium
Nizhny Novgorod
ENG
England
PAN
Panama

Sunday 24 June – 17:00

Group H
Ekaterinburg Arena
Ekaterinburg
JPN
Japan
SEN
Senegal

Sunday 24 June – 20:00

Group H
Kazan Arena
Kazan
POL
Poland
COL
Colombia

Monday 25 June – 16:00

Group A
Samara Arena
Samara
URU
Uruguay
RUS
Russia

Monday 25 June – 16:00

Group A
Volgograd Arena
Volgograd
KSA
Saudi Arabia
EGY
Egypt

Monday 25 June – 20:00  

Group B
Kaliningrad Stadium
Kaliningrad
ESP
Spain
MAR
Morocco

Monday 25 June – 20:00

Group B
Mordovia Arena
Saransk
IRN
IR Iran
POR
Portugal

Tuesday 26 June– 17:00

Group C
Fisht Stadium
Sochi
AUS
Australia
16:00
PER
Peru

Tuesday 26 June – 17:00

Group C
Luzhniki Stadium
Moscow
DEN
Denmark
FRA
France

Tuesday 26 June – 20:00

Group D
Saint Petersburg Stadium
St. Petersburg
NGA
Nigeria
ARG
Argentina

Tuesday 26 June – 20:00

Group D
Rostov Arena
Rostov-On-Don
ISL
Iceland
CRO
Croatia

Wednesday 27 June – 16:00

Group F
Kazan Arena
Kazan
KOR
Korea Republic
GER
Germany

Wednesday 27 June – 16:00

Group F
Ekaterinburg Arena
Ekaterinburg
MEX
Mexico
SWE
Sweden

Wednesday 27 June – 21:00

Group E
Spartak Stadium
Moscow
SRB
Serbia
BRA
Brazil

Wednesday 27 June – 20:00

Group E
Nizhny Novgorod Stadium
Nizhny Novgorod
SUI
Switzerland
CRC
Costa Rica

Thursday 28 June – 16:00

Group H
Volgograd Arena
Volgograd
JPN
Japan
POL
Poland

Thursday 28 June – 16:00

Group H
Samara Arena
Samara
SEN
Senegal
COL
Colombia

Thursday 28 June – 21:00

Group G
Mordovia Arena
Saransk
PAN
Panama
20:00
TUN
Tunisia

Thursday 28 June – 20:00

Group G
Kaliningrad Stadium
Kaliningrad
ENG
England
BEL
Belgium
This feature was lifted from SATopShops, a consumer affair online media title.
Info@probonomatters.co.za

Leave a Comment